První teplejší večery se dostavily a s nimi i největší logistická operace žab a dalších obojživelníků. Během jarní migrace tito drobní bojovníci opouští svá zimoviště a přesouvají se k vodě.
Proč?
Obojživelníci potřebují vodu k rozmnožování, protože do ní kladou vajíčka, ze kterých se líhnou pulci, nebo larvy. Týká se to i těch druhů, které se jinak většinu roku pohybují na souši.
Odkud kam?
Jako typická zimoviště slouží různé díry v zemi nebo skulinky v hromadách větví, klád, drnů, trávy a dalších materiálů, kde je vlídněji. Odtud se putuje na místo k rozmnožování. Může jít o blízké rybníky, tůně, mokřady, nebo i umělá jezírka v městských parcích. Taková cílová destinace může být daleko desítky, stovky i tisíce metrů.
Kdy?
Důležité pro zahájení přesunu jsou první teplejší (někdy stačí i pár stupňů nad nulou) a vlhké noci. Přesná doba jarní migrace se ale každoročně mění podle počasí. Záleží také na nadmořské výšce a samozřejmě i konkrétním druhu živočicha. Období hromadné jarní migrace nicméně trvá od konce února až do poloviny května.
Rizika
Tahové cesty obojživelníků zůstávají po generace stejné nebo velmi podobné, a to i když se na nich objeví překážka v podobě silnice. Žáby se navíc při jarní migraci přemisťují v noci (přirozená ochrana před predátory) a jsou lehce omámeny těsným fyzickým kontaktem (občas například menší samec cestuje na hřbetu samice, tzv. amplexus). Takový přesun je tedy zpravidla ukrutně pomalý.
Srazí-li se migrující žáby na silnici s nepozorným či neohleduplným řidičem, dochází k masakru. Výsledkem jsou i stovky mrtvých jedinců a zdecimované lokální populace.
Pokud v příštích týdnech za tmy pojedete krajinou, mějte, prosím, oči na stopkách. V některých oblastech, zejména chráněných územích, ochranáři instalují dočasné 30 cm vysoké plůtky, které žábám brání ve vstupu na silnici, ale to je pouze zlomek komunikací. Jinde pomůže jen opatrnost.
Nejvíce trpí ropuchy obecné, kterých dle statistik na silnicích umírá nejvíce. Ropuchy mohou překonávat vzdálenosti tří a více kilometrů, přesouvají se během několika málo dní, jsou u toho velmi pomalé a ve světle reflektorů aut navíc ustrnou ve výstražným postoji… Katastrofa je pak snadno na světě.
Druzí nejvíce ohrožení v době jarní migrace jsou skokani hnědí, kteří vylézají ze svých zimovišť brzy zjara, někdy už koncem února.
Zajímá-li vás širší kontext, doporučujeme k přečtení tuto publikaci.