Refugium I Aktuality

Odstartovali jsme tradici pravidelných slavonických setkání pro přírodovědce

„Tváře krajiny: Péče o zranitelná přírodní stanoviště na pomezí Vysočiny, Moravy a jižních Čech“ – název první z řady plánovaných akcí, které poskytují společný prostor vědcům, ochráncům přírody i nadšencům z řad veřejnosti a soukromého sektoru. Tak, aby se vzájemně mohli poznat a inspirovat.

Setkání, pro které jsme vybrali formát kolokvia, tedy volné, jednooborové rozpravy podobně naladěných lidí, se konalo na přelomu března a dubna tohoto roku. Šlo o záměrně komorní akci se zhruba 30 účastníky.

Zahájili jsme ji společnou snídaní, ze které jsme se přesunuli k hlavnímu programu – sérii necelé desítky krátkých přednášek doplněných následnými diskuzemi.

Kdo mluvil a o čem?

Ornitologové, entomologové, excelentní vědečtí pracovníci, experti na ekologii, monitoring a ochranu savců, odborníci na revitalizace přírodně cenných stanovišť, nadšení dokumentaristé přírody nebo lidé, kteří se k ochraně přírody postupně přitáčí zdaleka, z jiných oborů, ale s upřímným zájmem.

Některé příspěvky byly nahlédnutím do života konkrétního živočišného druhu, jiné zase více přednáškou, ukázkou výzkumů minulých a budoucích, další pak prohlídkou výjimečných lokalit české i zahraniční krajiny.

  • Klára Bezděčková – Mravenec rašelinný (Formica picea Nylander) a jeho biotopy v jihozápadní části Českomoravské vrchoviny
  • Petr Bogusch – Co nám přináší výzkum rákosových hálek k poznání života samotářských včel
  • Martina Havlíčková – Proměny Mařížského parku
  • Petr Hesoun – Kolik příležitostí má Růže. Cenné přírodní lokality Kunžacka a Novobystřicka
  • Filip Hruška – Sýc rousný a kulíšek nejmenší v kulminační oblasti Javořické vrchoviny: hnízdní biologie, rozšíření a proměny jejich biotopů
  • Filip Lysák – Archaické podoby hospodaření v krajině: Přežitek či nová příležitost?
  • Lukáš a Kateřina Poledníkovi – Vydra říční na slavonickém trojmezí, její život a populační ekologie
  • Aleš Toman – Každodenní život orlů mořských v Česku optikou „reportážních“ fotografií
  • Dušan Trávníček – Kluk a rybník. Fauna vodních brouků mokřadů na jihu českomoravského pomezí v obraze a pohledu nazpět

Na páteční rozpravy navazovala sobotní „praktická“ část – odborně komentované toulky po krajině. Vedl je Petr Hesoun, entomolog a předseda spolku Hamerský potok, který se zabývá ochranou krajiny a přírody a také environmentální osvětou dětí i dospělých.

Celým programem kolokvia účastníky provázel Pavel Pokorný, krajinozpytec ze spolku Říční krajina a zároveň hlavní iniciátor setkání, a sekundovala mu Eliška Kolomazníková, novinářka České televize. Zázemí pro snídani a hlavní program poskytoval Spolkový dům Slavonice s Olgou Žampovou v čele, ubytování a večerní program, jehož součástí byla i vernisáž fotografií Vojtěcha Zikmunda, Hotel Pivoňka. Za Refugium pak akci zaštiťoval Prokop Svoboda.

Další ročník, se stejným zázemím a podobně laděným formátem, tentokrát však s titulem Tváře vody, chystáme na příští jaro.