Refugium I Aktuality

Jak zapojit soukromý kapitál? Refugium součástí debaty o obnově přírody

Je to pár dní, co se v ptačím parku Kosteliska na Hodonínsku setkalo vedení České společnosti ornitologické s ministryní životního prostředí Annou Hubáčkovou, aby společně probrali klíčové kroky v ochraně a obnově přírody příštích let. Setkání se za Refugium zúčastnil i Prokop Svoboda.

Podnětem k celodenní akci byl dlouho očekávaný krok České společnosti ornitologické (ČSO), která slavnostně představila strategii, jak chce v příštích letech rozvíjet své ptačí parky. Ty aktuálně existují čtyři, ornitologové by ale do roku 2042 chtěli plně funkční ptačí park vybudovat v každém kraji republiky.

Myšlenku ptačích parků ČSO představila v roce 2006, první z nich pak založila o dva roky později. Dnes spravuje projekty ve východních a severních Čechách a na jižní a střední Moravě. Zejména na tom nejstarších z nich, ptačím parku Josefovské louky u Jaroměře, je už dnes vidět, jak skvělý efekt tyto lokality mají.

„Za posledních 10 let tu stoupl počet zjištěných ptačích druhů o čtvrtinu – ze 143 v roce 2012 na současných téměř 200 druhů. Mezi nimi je i mnoho vzácných a ohrožených druhů. Například pro vodouše rudonohého jsou Josefovské louky jediným hnízdištěm ve východních Čechách, mnohonásobně se zvýšil počet žab a čolků, daří se i ohroženým druhům rostlin.“ (Zdroj: tisková zpráva ČSO, 18. 7. 2022, autorka Věra Sychrová)

Tématem setkání byl ale také nedávno zveřejněný unijní návrh rozsáhlého zákona o obnově přírody (více o něm zde) nebo to, jak by se do obnovy ekosystémů mohl v budoucnu zapojit soukromý kapitál.

Právě proto dostal pozvánku na setkání i zakladatel Refugia Prokop Svoboda. Jsme moc rádi, že jsme tuto příležitost dostali a že jsme s partnery z ČSO, s paní ministryní a dalšími účastníky akce mohli sdílet náš pohled na věc.

Jak celá událost vypadala a jak se k ní vyjádřili hlavní aktéři, se dočtete v podrobném reportu na webových stránkách ČSO.

(Úvodní fotografie – zleva: ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek, europoslanec Alexandr Vondra, místopředseda ČSO Tomáš Pospíšil, ministryně životního prostředí Anna Hubáčková, podnikatel v oblasti realit Prokop Svoboda, správce ptačího parku Kosteliska Gašpar Čamlík. Foto: Ludmila Korešová)