Změny v práci s krajinou
Výkonnější technologie přinesly intenzifikaci zemědělství, hospodářských chovů, rybolovu i hospodaření s lesy. Přibylo též fragmentace krajiny a celkové degradace půdy.
Nadměrné využívání zdrojů
Věděli jste, že jak populace, tak i průměrná spotřeba na hlavu se v letech 1970–2010 čtyřnásobně zvýšila? Lidstvo tak potřebuje více vody, stavebních materiálů a dalších přírodních zdrojů než kdy jindy.
Znečištění ovzduší
Největší dopady v této oblasti vědci přisuzují emisím skleníkových plynů (zejména oxidu uhličitého, metanu a oxidu dusného) do atmosféry. Jde o problém, který přímo souvisí s klimatickou změnou.
Rozmach invazních druhů
Bezmála pětině zemského povrchu hrozí nebezpečí rostlinných i živočišných invazí. Konkurenčně silnější invazní druhy snadno vytlačují původní obyvatele a mění druhové složení celých ekosystémů v neprospěch biodiverzity.
Klimatická změna
Zvyšování průměrné globální teploty má za následek, mimo jiné, dramaticky rychlé tání ledovců, stoupání hladiny oceánů a také jejich okyselování. V naší krajině zase pozorujeme více tropických dnů, méně sněhu nebo rostoucí výskyt extrémních projevů počasí, typicky epizod sucha.
Znečištění vody a půdy
Biodiverzita trpí zejména vlivem eutrofizace, tedy přehnojování. V biotopech, které jsou na živiny přirozeně chudé, znamená vstup nadbytečných živin (třeba v podobě splachů z okolních polí) postupnou devastaci konkurenčně slabších, o to však vzácnějších druhů.
Globální zpráva o biodiverzitě a ekosystémových službách je v plném rozsahu ke stažení zde.