Environmentální

společnost

Environmentální
společnost
Jsme lidé různých oborů, odlišných zázemí i zkušeností. Všichni ale shodně věříme v to, že investice do přírodních lokalit je otázkou odpovědnosti vůči dalším generacím. A tak společně vytváříme cestu, jak do obnovy přírody zapojit soukromý kapitál. Aby peníze mohly proudit tam, kde mají smysl.
Prokop Svoboda
Eliška Kolomazníková
Zakladatel

Podnikatel a biolog-amatér. Od environmentálních aktivit se ale na delší dobu odklonil, když se na konci minulého tisíciletí začal věnovat realitám a v roce 2006 spoluzaložil společnost Svoboda & Williams. I přes to, nebo možná právě proto, že Prokopův „obor“ má k přírodě často daleko, ho nadšení pro přírodu, a to zejména pro obojživelníky a plazy, nikdy neopustilo.

Před pár lety začal podporovat spolek Zamenis, který dlouhodobě chrání populaci užovky stromové v oblasti Poohří. Tak pronikl mezi inspirující přírodovědce a ochránce přírody, za kterými díky neskutečnému zápalu a vytrvalé práci stojí řada výsledků. Odtud pak už cesta celkem přirozeně vedla k založení vlastního projektu, který by, s pomocí přesně takovýchto zapálených lidí, schraňoval kusy přírody s nedocenitelným významem.
Projektový management, obsah, komunikace

Ráda se věnuje projektům, ve kterých vidí nějakou formu služby veřejnosti. Původně proto její kroky vedly do médií – prošla několika televizními redakcemi, včetně redakce vědy České televize, kde měla na starost popularizaci přírodních věd.

K přírodě má totiž blízko, pochází z rodiny ekologů, ornitologů a sokolníků. Když jí v roce 2022 Prokop oslovil s tím, že zakládá ambiciózní environmentální projekt a potřebuje pomoc, dlouho neváhala.

Eliška v Refugiu dohlíží nad všemi revitalizačními projekty i chodem firmy jako takové. Zároveň se stará o tvorbu obsahu, komunikaci a budování značky i produktu v podobě biodiverzitních kreditů.
Zavedení „ekologové obnovy“, tedy experti, kteří na krajinu dokážou nahlížet s potřebným nadhledem. Umí zjistit, co na konkrétní přírodní lokalitě nefunguje a jak to opravit, a následně s pomocí krajinných inženýrů navrhnout design obnovy – revitalizační projekt.
Spolupracující ekologové
  • Lukáš Linhart
    Autor projektu v Přední Výtoni
    Vystudovaný lesník, poté mimo jiné dlouholetý pracovník Správy Národního parku Šumava, kde v rámci Oddělení vod a mokřadů pracoval na projektu Life For Mires. Jak název napovídá, tento rozsáhlý projekt se věnuje domácí i přeshraniční obnově rašelinišť, mokřadů a přírodního vodního režimu na Šumavě, a to na neuvěřitelné ploše více než 2 000 hektarů.

    Lukáš měl v Life For Mires na starost především komunikaci, včetně vzdělávání veřejnosti, v Refugiu si ale vyzkouší trochu jinou roli – připravuje projekt revitalizace odvodněného rašeliniště u obce Přední Výtoň, od prvních monitoringů až po realizaci stavebních prací.
  • Filip Lysák
    Autor projektů v Maříži, Heřmaničkách
    Téma fungování ekosystémů a revitalizací krajiny je pro Filipa zásadní odmala – „virtuálně“ projektoval změny potůčků okolo vesnice, kde vyrůstal, už jako malý kluk.

    Svůj zájem pak prohloubil studiem ochrany a tvorby životního prostředí na Univerzitě Palackého v Olomouci a systematicky se prvním projektům začal věnovat na přelomu tisíciletí. Rukama mu od té doby prošla řada revitalizací, včetně těchto tří: obnova slatinných biotopů v EVL Loučeňské rybníčky, jihomoravských slanisek Dobré Pole a Novosedly a také rašeliniště v přírodní rezervaci Chvojnov. Nově má na svém seznamu projektů také revitalizaci komplexu mokřadních pozemků v Maříži pod hlavičkou Refugia.
  • Eva Volfová
    Networking, odborný dozor
    Vystudovala ochranu životního prostředí na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Dlouhodobě se zabývá biologickým hodnocením krajiny a posuzováním vlivů záměrů a koncepcí na Naturu 2000. Právě do přípravy a vyhlašování této soustavy chráněných území se přímo zapojila – sehrála roli mimo jiné ve fázích mapování biotopů a odborných návrhů lokalit.

    Dnes je Eva jednatelkou firmy PlanTerra. Pracuje také na projektech Akcelerační zóny a Politika krajiny pro VÚKOZ, v.v.i. Je členkou výboru životního prostředí Plzeňského kraje a působila v politice i na celostátní úrovni jako náměstkyně ministra životního prostředí v letech 2022 a 2023. Je soudní znalkyní v oboru ochrana přírody a členkou několika nevládních organizací: Spolek Ametyst, České botanické společnosti, České společnosti ornitologické.
  • Pavel Pokorný
    Krajinné konzultace, průzkumy
    Pavel sám sebe nazývá „krajinozpytcem“ a my nemůžeme než souhlasit. Přírodovědec, který prošel studiem lesnictví a ochrany přírody na Mendelově univerzitě v Brně, je doma v oblasti Českomoravské vrchoviny. Pečlivě prošel a prostudoval snad každý její kout a vyzná se v tamních prameništích a rašeliništích jako málokdo. Právě revitalizace pramenných oblastí a menších vodních toků či potůčků jsou Pavlovou specializací. Je spoluzakladatelem spolku Říční krajina a členem ČSOP.

    Pavel má hluboký cit nejen pro krajinu, ale i folkovou hudbu, poezii a nacházení inspirativních lidí. Refugiu tak kromě odborných konzultací lokalit pomáhá s několikadenní přírodovědnou akcií, kterou od roku 2022 pořádáme ve Slavonicích pod názvem „Slavonické kolokvium“.
Výzkumní partneři

Zavedené ekologické instituce, nevládní organizace a spolky, environmentální centra, volně působící experti a zapálení jednotlivci. Partneři, kteří nám pomáhají hledat lokality k výkupu, prozkoumávat je a správně nastavovat následný management. Tak, aby naše péče o každý jednotlivý pozemek byla v souladu s tím nejlepším, co věda přinesla a praxe ověřila.

Partneři revitalizací
Společnosti, které podpořily konkrétní projekty obnovy našich lokalit – ať už šlo o komplex mokřadních pozemků u obce Maříž v České Kanadě nebo obnovu přírodních biotopů v Doupovských horách.
Legal & financial consulting