Důležitost Bílých Karpat nespočívá „pouze“ v rozmanitosti ohrožených rostlin, které v nich nalézají útočiště. Toto území především nabízí výjimečný příklad toho, že lidské konání může spoluvytvářet cenné přírodní i kulturní hodnoty.
Bílé Karpaty se nacházejí na česko-slovenské hranici, kde kopírují hraniční hřeben. Leží daleko od všeho a od nepaměti díky tomu unikaly pozornosti většiny. Dnes se tak kromě řady dochovaných kulturních tradic pyšní také neobyčejnou biodiverzitou, která láká vědce z domova i ze světa. A mnozí z nich tomuto malebnému území přidělují světová prvenství.
Za ně Bílé Karpaty vděčí mnoha faktorům, včetně působení člověka. Lidé sehráli roli v rozvoji orchidejových luk, který se váže k období 15. až 18. století. Tehdy v oblasti došlo k takzvané valašské kolonizaci – do té doby souvislé lesní pozemky lidé rozparcelovali, vyklučili a přeměnili na nepříliš úrodná pole. Vyšší a hůře dostupná místa pak sloužila jako louky a pastviny.
„To, co dnes označujeme za vzácné květnaté louky, má ale na území Bílých Karpat mnohem delší historii. Ta sahá až do pravěku, kdy tyto „pralouky“ pokrývaly teplá, vlhkostně průměrná území na jihozápadě. Odtud pak ve středověku, za valašské kolonizace, jejich biodiverzita expandovala do vyšších poloh pohraničního hvozdu, kde je dnes můžeme obdivovat.“
Filip Lysák, ekolog, člen environmentální rady Refugia